Kalendář
Akce Family Pointu

Setkání skupiny Nošení dětí Zlínsko - čtvrtek 4. října v 10.00 hod.

Skupina pro všechny maminky a tatínky ze Zlína a okolí, kteří své děti nosí v šátku, ergo nosítku nebo nosit své
dítě teprve plánují.
Skupina pořádá pravidelně srazy za účelem mezilidského bezplatného sdílení zkušeností, kde si navzájem radí
a pomáhají, a to mnohdy nejen s nošením.

Workshop - Šití pytlíků na bezobalový nákup - pátek 21. září 2018 v 10.00–15.00 hod.

Na workshopu se naučíme:
- Jak si látku vyžehlit žehličkou, aby se dobře stříhala/řezala a šila
- Jak látku řezat řezacím kolečkem nebo stříhat nůžkami
- Jak si vše připravit na šití na šicím stroji
- Jak jednoduše vše na šicím stroji sešít
K dispozici budou 2-3 šicí stroje a také již použité látky, kterým dáme nové využití, dále nitě, nůžky, řezací kolečko s podložkou a pravítka. S sebou si nemusíte vzít nic. Kdo chce dát např. bavlněné košili apod., kterou už nenosí, nové využití, ať ji vezme s sebou, přetvoří si ji na pytlík. Pokud máte textilní stužky, které se dají použít na zavazování pytlíků, vezměte s sebou na workshop, budou se hodit. Vstupné dobrovolné.

Bezlepkově ve Zlíně - pondělí 10. září 2018 v 16.00 hod.

Klubové a informační setkání.
Ve spolupráci s Klubem celiaků Zlín - Bezlepkově ve Zlíně, z.s.

Víte o zajímavé akci?

Pořádáte akci nebo o nějaké zajímavé víte a chcete se o ni podělit s ostatními?
Zašlete nám e-mailem Vaši pozvánku a my ji rádi zveřejníme.

familypointzlin@cpr-zlin.cz

Odběr novinek
Inspirace Zlín přichází s pracovním sešitem pro děti s názvem „S pastelkami městem - Zlín“, který provede malé turisty centrem města a představí jeho historii zajímavou a poutavou formou.
O grafickou stránku včetně obrázků se postarala výtvarnice Eva Chupíková. Publikace chronologicky popisuje hlavní historické milníky města. První polovina se věnuje předbaťovské éře - pravěkému Zlínu, kostelu sv. Filipa a Jakuba, náměstí, zlínském hradu a zámku. Druhá polovina pak informacím o Tomáši Baťovi, obytným čtvrtím, 14|15 Baťově institutu, Baťově vile a 21. budově. Uprostřed je mapa centra města.

Pracovní sešit bude vybaven pastelkami a obsahuje i zajímavé úkoly. „Věřím, že se bude líbit nejen dětem, ale i dospělým. Snažili jsme se pro jednotlivá místa vybrat ty nejzajímavější informace, tak aby to bylo pro malé i velké čtenáře poutavé,“ uvádí Věra Stojarová, předsedkyně spolku Inspirace Zlín. 
 „Po takové publikaci jsem toužila už dlouho. Hlavně při výukovém programu pro děti ze základních škol, které pravidelně provádíme Zlínem. Publikace tak mapuje naši trasu a je chronologicky sestavená. Přesně tak, jako naše výklady. Představujeme dětem historii Zlína od pravěku až po baťovskou éru. Je důležité, aby měly od útlého věku zajímavé informace o našem městě. Tím si krásně upevňují znalosti i vztah ke Zlínu,“ říká Věra Stojarová. 

Sešit zatím vychází v nákladu 1000 kusů. Jedná se o šedesátou publikaci Nakladatelství Hranostaj. Edice s názvem První průvodce památkami pro děti se věnuje popularizaci historicky zajímavých míst pro děti. Zlín je po Boskovicích teprve druhé město. Všechny předchozí sešity se zatím věnovaly hradům nebo zámkům.
„Vznik publikace byla jedna velká náhoda. V nějakém časopisu jsem četla o Evě Chupíkové a jejích publikacích a hned mne napadlo, že by si Zlín a hlavně místní děti podobný pracovní sešit zasloužily. Obrázky a grafika paní Chupíkové je velmi poutavá a moderní, kombinuje reálné fotografie a kresby. Vše se rozjelo velmi rychle, připravili jsme texty, obrázky a během pár týdnů byl na světě grafický návrh. Pak už zbývalo najít sponzory. Oslovili jsme širokou veřejnost a místní firmy a během pár dnů jsme zajistili i finanční podporu. Největší poděkování patří Nadaci Tomáše Bati, která pracovní sešit podpořila nejvýznamněji. Je skvělé, že dnešní děti se o Tomáši Bati dozví z publikace, kterou prostřednictvím Nadace podpoří jeho potomci. Ten baťovský vliv je tady přítomný neustále,“ dodává Věra Stojarová. 

Křest publikace se uskuteční ve středu 27. června v 10.00 v Baťově vile. Kmotrem bude historik Zdeněk Pokluda.
Publikaci lze objednat na webu www.pamatkyprodeti.cz. Větší množství pak přímo u Inspirace Zlín, z. s.
 
TZ: Mgr. Věra Stojarová