Kalendář
Akce Family Pointu

Setkání třídních důvěrníků - úterý 9. října v 17.30 hod.

Moderované setkání v rámci podpůrné skupiny rodičů školních dětí na téma GRPR.
Ve spolupráci s Azylovým domem pro ženy a matky s dětmi o. p. s.

Setkání skupiny Nošení dětí Zlínsko - čtvrtek 4. října v 10.00 hod.

Skupina pro všechny maminky a tatínky ze Zlína a okolí, kteří své děti nosí v šátku, ergo nosítku nebo nosit své
dítě teprve plánují.
Skupina pořádá pravidelně srazy za účelem mezilidského bezplatného sdílení zkušeností, kde si navzájem radí
a pomáhají, a to mnohdy nejen s nošením.

Workshop - Šití pytlíků na bezobalový nákup - pátek 21. září 2018 v 10.00–15.00 hod.

Na workshopu se naučíme:
- Jak si látku vyžehlit žehličkou, aby se dobře stříhala/řezala a šila
- Jak látku řezat řezacím kolečkem nebo stříhat nůžkami
- Jak si vše připravit na šití na šicím stroji
- Jak jednoduše vše na šicím stroji sešít
K dispozici budou 2-3 šicí stroje a také již použité látky, kterým dáme nové využití, dále nitě, nůžky, řezací kolečko s podložkou a pravítka. S sebou si nemusíte vzít nic. Kdo chce dát např. bavlněné košili apod., kterou už nenosí, nové využití, ať ji vezme s sebou, přetvoří si ji na pytlík. Pokud máte textilní stužky, které se dají použít na zavazování pytlíků, vezměte s sebou na workshop, budou se hodit. Vstupné dobrovolné.

Víte o zajímavé akci?

Pořádáte akci nebo o nějaké zajímavé víte a chcete se o ni podělit s ostatními?
Zašlete nám e-mailem Vaši pozvánku a my ji rádi zveřejníme.

familypointzlin@cpr-zlin.cz

Odběr novinek

Historicky první Svatomartinské hody zahájí v sobotu 11. listopadu tradiční průvod Martínků v čele se sv. Martinem na bílém koni. Přesně v 11 hodin slavnostním přípitkem odstartují Svatomartinské hody na zlínském náměstí Míru. Připraveny zde budou nejen vzorky mladých vín k degustaci, ale také svatomartinské pokrmy od vybraných místních restaurací, stánky s regionálními produkty a bohatý doprovodný program.

Tradiční oslavy mladého vína a svatomartinské husy zažijí letos i obyvatelé Zlína. V sobotu zahájí Svatomartinské hody tradiční průvod sv. Martina, který se svou družinou Martínků ze ZUŠ Zlín vyrazí v 10:30 hodin od zlínského zámku přes centrum města na náměstí Míru.

S příchodem Martina na bílém koni je u nás očekáván nejen první sníh, ale také ochutnávka prvních letošních vín. Právě sv. Martin se svou družinou přiveze ve Zlíně první letošní láhev svatomartinského vína. Tu na pódiu na hlavním zlínském náměstí otevře Jiří Korec, náměstek primátora Statutárního města Zlín, které je pořadatelem akce. Slavnostním přípitkem společně s návštěvníky přesně v 11:00 hodin hody oficiálně zahájí. Podle tradice se právě tímto okamžikem mohou vína z letošní sklizně začít prodávat a konzumovat.

Na náměstí se pak po celý den budou degustovat vzorky letošních mladých svatomartinských vín od tuzemských vinařů. Zastoupeny budou například značky Habánské sklepy, Château Valtice - Vinné sklepy Valtice a.s., Templářské sklepy Čejkovice, Vinařství Štěpán Maňák, Víno Mikulov, Zámecké Vinařství Bzenec, Víno Blatel, Vinařství Bunža, Pavlovín. Ve vybraných stáncích místních vinoték nabídnou také vína přívlastková.

Nebyly by to však pravé hody bez tradičních svatomartinských pokrmů a degustačních menu v čele s husou na různé způsoby. Ty na náměstí Míru představí kuchaři ze zlínských restaurací Potrefená husa, Pivnice a restaurantu U Osla, Restaurace U Janků a z kroměřížského Hotelu a restaurantu Octárna. „Kromě klasické úpravy husy se zelím si mohou návštěvníci pochutnat například na několika druzích husích kaldounů, husích paštiček, trhaném husím mase v briošce, husím ragů na lesních houbách a řapíkatém celeru a řadě dalších specialit,“ láká milovníky dobrého jídla za organizátory Kateřina Martykánová.

Vstup na Svatomartinské hody je zdarma. „Jedinou podmínkou je zakoupení vstupního balíčku za 95 Kč, ve kterém návštěvníci získají speciální skleničku a 4 degustační vzorky,“ uvádí Kateřina Martykánová a dodává: „Skleničku si návštěvníci mohou ponechat jako suvenýr z hodů.“ Na hodech se degustační vzorky svatomartinského vína budou platit  speciální měnou tzv. Svatomartinským tolarem, který si návštěvníci mohou směnit přímo na náměstí. (1 Svatomartinský tolar = 15 Kč)

Až do večerních hodin se potom návštěvníci mohou bavit u pestrého hudebního a kulturního programu, který bude spojený právě se svatomartinskými tradicemi. Na pódiu se představí například cimbálová muzika S. Gabriela, cimbálová muzika Denica ze ZUŠ Jižní Svaha a Event Jazz trio.

Program doplní i prodej regionálních výrobců, program pro děti. V průběhu celého dne se bude každou hodinu soutěžit o svatomartinská vína a poukazy na svatomartinské menu ve zúčastněných restauracích.

PROGRAM SVATOMARTINSKÝCH HODŮ

10:00 Zahájení Svatomartinských hodů

10:30 - 11:00 Svatomartinský průvod

11:00 - Slavnostní otevření první lahve svatomartinského vína

11:20 - 13:30 Cimbálová muzika S. Gabriela

14:30 - 16:30 Cimbalová muzika Denica

17:00 - 21:00 Event Jazz trio

Více na: www.svatomartinskehody.cz

TZ: Kateřina Martykánová